تطابق IPMP با استاندارد PMBOK

تطابق IPMP با استاندارد PMBOK

هر چند در زمان طراحی IPMP استانداردهای مربوط به حوزه مدیریت پروژه خصوصا PMBOK مد نظر قرار گرفته اند، اما IPMP هیچکاه ادعای تطابق مطلق با رویه های جزئی PMBOK را ندارد.

به طور کلی باید گفت توسعه IPMP بر اساس تجربیات گروه توسعه و مشاوران در پروژه های داخلی خصوصا در حوزه نفت و گار (به صورت EPC( و عمرانی شکل گرفته است و کارایی خود را در عمل به اثبات رسانده است. از این جهت IPMP هیچگاه به دنبال ادعای تطابق جزء به جزء با PMBOK نبود است.

بعلاوه PMBOK در نسخه های مختلف خود رویکردهای متفاوتی نسبت به سیستمهای اطلاعاتی داشته است. در نسخه ۴ PMBOK (نه لزوما سیستمهای اطلاعاتی کامپیوتری) سیستمهای اطلاعات مدیریت پروژه بخشی از فاکتورهای محیط سازمانی در نظر گرفته شده است و در PMBOK به صورت مستقیم التزامات خاصی .در این زمینه دیده نمیشود با این وجود میتوان از راههای گوناگون دیگر این انطباق را بررسی کرد:

نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین IPMP با استفاده از ماژول‌های گسترده سعی بر آن دارد تا رویه‌های استاندارد PMBOK را در سازمان یا پروژه پیاده سازی نماید. این رویه‌های در تار و پود طراحی ماژول‌های مختلف نهادینه شده و از این طریق امکان پیاده سازی استاندارد وجود دارد. با استفاده از ماژول‌های مدیریت محدوده، مدیریت زمان و مدیریت هزینهسه حوزه ابتدایی استاندارد مستقر می‌گردد. با استفاده از چرخه‌های کاری و بهره گیری از قابلیت تحت وب بودن نرم افزار می‌توان حوزه دانشی ارتباطات و یکپارچگی را برآورده ساخت. نرم افزار های مدیریت پروژه این امکان را برای تیم مدیریت پروژه فراهم می‌آورند تا با دریافت بموقع اطلاعات دقیق اقدام به تصمیم گیری‌های با خطای پایین نموده که این امر موجب کاهش ریسک‌های پروژه و افزایش سطح کیفیت اقلام قابل تحویل در پروژه می‌گردد. مدیریت هزینه در استاندارد PMBOK که یکی از کلیدی‌ترین حوزه‌های آن نیز بحساب می‌آید توسط ماژول‌های مدیریت هزینه، مدیریت پیمانکاران و قراردادها، مدیریت محدوده محقق می‌گردد. برای مدیریت تدارکات نیز می‌توان از ماژول مدیریت خرید نرم افزار مدیریت پروژه IPMP استفاده نمود.

بعد دیگری که نرم‌افزار مدیریت پروژه می‌تواند در راستای تحقق استاندارد PMBOK نقش ایفا کند، تولید اسناد و الزامات استاندارد می‌باشد. این اسناد که بطور مثال می‌توان از منشور پروژه نام برد باید توسط نرم‌افزار تولید گردد. در این راستا نرم‌افزار مدیریت پروژه IPMP نمونه‌های اولیه این اسناد را دارا بوده و امکان سفارشی سازی آنان نیز وجود دارد. نرم افزار برای تولید این اسناد می‌بایست برخی از اطلاعات را از کاربر گرفته و برخی اطلاعات دیگر را به طور خودکار از اطلاعات موجود در نرم افزار استخراج می نماید.

همانطور که گفته شد نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین IPMP می تواند به عنوان یک ابزار برای استقرار استاندارد PMBOK قرار گیرد و درکنار این امر نیز اسناد مربوطه را نیز تولید نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *