درس قبل: انواع دفتر مدیریت پروژه و سطوح شایستگی

در بخش اول مبحث «دفتر مدیریت پروژه» در خصوص انواع دفتر مدیریت پروژه بر اساس درجه کنترل و همچنین سطوح پنجگانه شایستگی دفتر مدیریت پروژه، صفحاتی را ارائه نمودیم. مطرح شد که دفتر مدیریت پروژه به سه نوع پشتیبان، کنترل کننده و هدایت کننده تقسیم می­شوند. در نوع پشتیبان درجه کنترل نسبت به پروژه­ها در سطح پایینی قرار دارد. در نوع کنترل کننده درجه کنترل نسبت به پروژه­ها در سطح متوسطی قرار دارد و در نوع هدایت­کننده درجه کنترل نسبت به پروژه­ها در سطح بالایی قرار دارد.

در ادامه، سطوح شایستگی دفتر مدیریت پروژه در 5 سطحِ دفتر پروژه، PMOمقدماتی، PMO استاندارد، PMO پیشرفته و مرکز تعالی تشریح شد و ویژگیهای هر یک از سطوح و الزامات آن و چگونگی دستیابی به هر یک از مراحل مختلف توضیح داده شد.

همانطور که می­دانیم بایستی عمق و وسعت مسئولیت عملکردی دفتر مدیریت پروژه، با آنچه که در سازمان متبوع مورد نیاز می­باشد در تناسب باشد. این تناسب از طریق دو رویکرد اساسی محقق می­گردد: رویکرد نخست «مراحل پنجگانه­ ی سطوح شایستگی دفتر میدیریت پروژه» می­باشد که به آن اشاره شد و رویکرد دوم «مدل کارکردی دفتر مدیریت پروژه» است که شامل 20 فاکتور می­باشد و در این نوشتار نگاهی کلی به این مدل و کارکردهای 20 گانه آن در هندبوک دفتر مدیریت پروژه خواهیم داشت و به توضیح مختصر هر یک می­پردازیم تا ان شاءالله در آینده به تفصیل، هر یک از این فاکتورها را تشریح نماییم.

دانلود جزوه جلسه دوم 

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

آخرین نوشته ها

لوگو IPMP

کپی رایت © 2021
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت ایده ورزان سیستم

تماس با ما

تهران، خیابان سهروردی شمالی، کوچه کوشش، پلاک 30، طبقه 5، واحد 9، شرکت ایده ورزان

کدپستی: 1551634431

تلفن و فکس : (10 خط)9127 9107 – 021

ایمیل: info@ipmp.ir

راهنمایی

روزها و ساعات کاری:

شنبه تا چهارشنبه

9:00 تا 17:30

روزهای تعطیل:

پنجشنبه، جمعه و روزهای تعطیل رسمی

ما را دنبال کنید

Call Now Button