درس قبل: مدیریت تغییرات فاز مهندسی

در جلسه گذشته در خصوص مدیریت تغییرات در فاز مهندسی صحبت شد و فرایند، فرمها، مصادیق تغییر در فاز مهندسی، مدیریت ادعا و نقش PMIS ها در مدیریت تغییر در پروژه ها را به اختصار تشریح کردیم.

در این جلسه می­خواهیم بررسی کنیم در صورتیکه در پروژه مهندسی، برون سپاری صورت پذیرد چگونه آن را مدیریت نموده و از یک سو مناسبات بین خود و پیمانکار فرعی و از سویی دیگر مناسبات بین خود و کارفرما را به صورت بهینه مدیریت نماییم.

منظور از برون­سپاری واگذاری بخش یا بخشهایی از پروژه از یک یا چند دیسیپلین مهندسی است به مجموعه و شرکتی خارج از سازمان که طی قراردادی مشخص، بخشی از محدوده کاری خود با کارفرما را به او می سپاریم. با این کار عملاً نیروی شرکت بیرونی را به مجموعه خود اضافه نموده ایم و توانمندی خود را افزایش داده­ایم.

اینکه در چه شرایطی بهتر است برون­سپاری صورت بگیرد و در چه شرایطی نه، موضوع این جلسه آموزشی نمی­باشد ولیکن می­دانیم یکی از راهکارهای مدیریت منابع پروژه، برون­سپاری کارها و مدیریت صحیح آن می­باشد. در این جلسه برآنیم تا در راستای مدیریت صحیح و بهینه برون سپاری در پروژه­های مهندسی، ساز و کار فیمابین پیمانکار فرعی، پیمانکار اصلی و کارفرما را با رویکرد مدیریت اسناد و مدارک مهندسی بررسی نماییم. در ابتدا فرض را بر آن می نهیم که در شرکتی به عنوان پیمانکار اصلی که نقش طراحی و مهندسی را عهده­دار می­باشد و تولید مدارک مهندسی را در دستور کار خود دارد در حال تصمیم­گیری و تدوین مناسبات می­باشیم و بخش یا بخشهایی از پروژه را در یک یا چند دیسیپلین به پیمانکاران مهندسی بیرون از سازمان، برون سپاری نموده­ایم. و در ادامه فرض می­کنیم که به عنوان مشاور کارفرما با نقش مشاوره و بازبینی مدارک مهندسی مترصدِ برون­سپاری خدمات بازبینی در یک یا چند دیسیپلین می­باشیم.

دانلود جلسه نوزدهم

مطالب مرتبط

Leave a Comment

لوگو IPMP

کپی رایت © 2021
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت ایده ورزان سیستم

تماس با ما

تهران، خیابان سهروردی شمالی، کوچه کوشش، پلاک 30، طبقه 5، واحد 9، شرکت ایده ورزان

کدپستی: 1551634431

تلفن و فکس : (10 خط)9127 9107 – 021

ایمیل: info@ipmp.ir

روزهای کاری و تعطیل

روزها و ساعات کاری:

شنبه تا چهارشنبه

9:00 تا 17:30

روزهای تعطیل:

پنجشنبه، جمعه و روزهای تعطیل رسمی

ما را دنبال کنید

Call Now Button