10 درس از 10 سال تجربه کار در حوزه مدیریت پروژه

این درس آموخته‌ها حاصل تجربه آقای دیوید ویکمن می‌باشند و از زبان ایشان نقل شده‌ است.

اخیراً که داشتم سوابق خود را بررسی می‌کردم، یادداشت‌های که در سال ۲۰۱۲ برای PMI نوشته بودم را پیدا کردم، متوجه شدم که در ژانویه ۲۰۱۳ بعد از اینکه با دنیای مشاوره سیاسی خداحافظی کردم و مدرک PMPگرفتم، شروع به نوشتن برای Voices کرده بودم. همه اینها باعث شد که به بزرگترین درس‌هایی که در طول این ۱۰ سال گرفته‌ام فکر کنم.
در اینجا می‌خواهم 10 مورد از مهمترین درس‌هایی که این 10 سال در حین نوشتن مقالات ماهانه برای PMI و ProjectManagement.com به آنها رسیدم را به شما معرفی می‌کنم:

  1. “ارتباطات” موضوعی بسیار مهمی است. احتمالاً می‌توانم هر ماه یک مقاله در مورد ارتباطات بنویسم. کلید موفقیت در ارتباطات موثر، خوب گوش دادن و تلاش برای یافتن موضوعات و موارد پنهان شده است.
  2. تکنولوژی می‌آید و می‌رود، اما فرآیند است که باقی می‌ماند. بارها و بارها یاد گرفته‌ام که مهمترین کاری که می‌توانم انجام دهم، این است که روی فرآیند تمرکز کنم، به دلیل اینکه تکنولوژی و ابزارها به سرعت در حال تغییر هستند اما مهارت‌های رهبری ثابت باقی می‌مانند.
  3. می‌توانید درس‌های مدیریت پروژه را از هر کسی یاد بگیرید. موضوع کلیدی این است که همه از مهارت‌های مدیریت پروژه برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کنند. مهارت‌های موثر مدیریت پروژه به یک صنعت یا محدوده خاص محدود نیستند.
  4. آموزش دادن بهترین روش برای یادگیری است. ارائه و آموزش موضوعات مدیریت پروژه، بهترین راه برای درک واقعیت در مورد آن است. این موضوع در جاهای دیگر نیز به چشم می‌خورد، به طوری که مطمئن هستم که آموزش دادن یک موضوع، بهترین روش برای یادگیری آن است.
  5. مهارت‌های مدیریت پروژه برای همه کاربرد دارند. مهارت‌های مدیریت پروژه در همه جا کاربرد دارند. خود من تجربیاتم را از مدیریت پروژه در موضوعات سیاسی، تیم‌های ورزشی و حتی هنگامی که پسرم تکالیف درسی خود را انجام می‌دهد، به اشتراک گذاشته‌ام. همه ما در زندگی مدیران پروژه هستیم، حتی اگر خودمان متوجه آن نباشیم.
  6. بر روی خدمت متمرکز شوید نه بر روی “رهبری”. من پیام‌ها و کامنت های جالبی در مورد این دارم که مردم چطور “رهبری” می‌کنند، و متوجه شدم که افرادی که بر روی “رهبری” تمرکز می‌کنند، معمولاً بیشتر با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند و به این نتیجه رسیدم که اگر در خدمت تیم و پروژه باشیم، رهبری به خودی خود محقق می‌شود.
  7. بهترین مدیران پروژه سخت گیر نیستند. منظورم این است که بهترین مدیران پروژه برای اداره و کنترل تمام تصمیم‌ها تلاش نمی‌کنند. آن‌ها در مواقع لازم وارد می‌شوند و در صورت لازم از میان می‌روند.
  8. نمی‌توانید در همه چیز متخصص باشید. به خصوص این روزها که تخصص‌ها بیشتر و بیشتر می‌شوند، نمی‌توانید همه چیز را بدانید. شما باید به تیم خود اعتماد کنید.
  9. رها کنید. شما نمی‌توانید همه تصمیم‌ها را بگیرید، همه ابزارها را نخواهید داشت و نمی‌توانید همه جا باشید. شما باید به تیم خود دستورالعمل، جهت و راهنمایی دهید، اما موفقیت نهایی پروژه تنها در دست شما نیست. بنابراین، رها کنید!
  10. هرگز از یادگیری دست برندارید. نوشتن این مقالات ماهانه من را به یاد مهم‌ترین درسی که گرفتم انداخت، چیزی که در دانشگاه به شما نمی‌آموزند، آن درس پاسخ این سوال است: کلید موفقیت در داشتن یک شغل بلندمدت و موفق چیست؟

پاسخ این است که هرگز از یادگیری دست برندارید. دنیا همیشه در حال تغییر است در نتیجه شما هم باید با آن‌ تغییر کنید.

Reference: https://www.projectmanagement.com/blog-post/73925/10-lessons-from-10-years-of-project-management-musings

صفحه لینکدین دیوید ویکمن : https://www.linkedin.com/in/dwakeman

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *