در سازمانهای پروژه محور، همواره واحدهای تخصصی، علاوه بر انجام کارهای درخواست شده از سوی پروژه­ها به ثبت درس­آموخته­های خود و به کارگیری آنها در سایر پروژه­ها می­پردازند. اساساً فلسفه شکل­گیری واحدهای تخصصی رسوب دانش و بهره­مندی از مهندسی ارزش در انجام کارهای تخصصی و احتمالاً تکراری می­باشد در اینگونه واحدها به دلیل استفاده بهینه از نیروی انسانی جهت پیشبرد کارهای محوله از سوی پروژه­ها، با بهره­وری بالا به ارائه خدمات می­پردازند. در همین راستا، با شکل­گیری یک دپارتمان تخصصی مدیریت پروژه در سازمانهای پروژه­ محور، به ارتقاء دانش و مهارت مدیریت پروژه کمک نموده و تجربه اندوخته شده در یک پروژه را به خدمت پروژه دیگر خواهیم گرفت. روش و دستورالعمل به کار گرفته شده در یک پروژه در کنار سایر پروژه­ها می­تواند منجر به تغییراتی متناسب با بازخوردهای دریافت شده از پروژه­های مختلف گردد و همین تنوع پروژه­ها به چکش­کاری بیشتر شیوه­نامه­ها و متدولوژی­های مدیریت پروژه خواهد انجامید.

امروزه در دنیا می­توان با اطمینان اذعان داشت که در اغلب سازمانهای پروژه­ محور که حیات و بقاء و جریان درآمدی خود را از گذرگاه انجام قراردادهای پروژه­ای حفظ می­نمایند به این امر مهم یعنی ایجاد یک واحد تخصصی مدیریت پروژه مبادرت می­ورزند. در کشور عزیزمان ایران نیز به این مسئله توجه شده است و سازمانهای مختلف در این خصوص گام برداشته­اند و دفتری را البته با عناوین مختلف در سازمان خود با همین رویکرد تشکیل داده­اند. واحدهایی با عناوین دفتر برنامه­ریزی، واحد کنترل پروژه، واحد مدیریت سیستم­ها، واحد برنامه­ریزی و کنترل پروژه­ها و دفتر مدیریت پروژه همه با رویکرد تخصصی مدیریت پروژه شکل گرفته و ایفای نقش می­نمایند. عنوان دفتر مدیریت پروژه البته عنوانی جامع­تر از بقیه بوده و امکان ارتقاء سطح شایستگی و مسئولیت واگذار شده را نیز در خود جای داده است.

در این نوشتار برآنیم تا ضمن تعریف دفتر مدیریت پروژه به تشریح انواع آن و سطوح مختلف شایستگی در این دفتر بپردازیم.

آقای مهندس سید مسعود سیدی مطلق دارای مدرک PMP و همچنین دارای سابقه طولانی در زمینه مدیریت و آموزش فرآیندهای مرتبط با مهندسی و خرید پروژه ها در انواع پروژهای زیرساخت، عمرانی، نفت و گاز و معدن در کشور است. ایشان از حدود سال 1388 همکاری خود را به عنوان مشاور مدیریت پروژه با ایده ورزان شروع کردند.

دانلود جزوه جلسه اول

مطالب مرتبط

Leave a Comment

لوگو IPMP

کپی رایت © 2021
طراحی و پیاده سازی توسط شرکت ایده ورزان سیستم

تماس با ما

تهران، خیابان سهروردی شمالی، کوچه کوشش، پلاک 30، طبقه 5، واحد 9، شرکت ایده ورزان

کدپستی: 1551634431

تلفن و فکس : (10 خط)9127 9107 – 021

ایمیل: info@ipmp.ir

روزهای کاری و تعطیل

روزها و ساعات کاری:

شنبه تا چهارشنبه

9:00 تا 17:30

روزهای تعطیل:

پنجشنبه، جمعه و روزهای تعطیل رسمی

ما را دنبال کنید

Call Now Button